pit2018

Rozliczenie PIT 2018- samodzielnie czy z Urzędem Skarbowym?

Kolejna nowelizacja Ministerstwa Finansów ‘Twój e-PIT’, która weszła w życie w 2019r, ma ułatwić tysiącom podatników rozliczenie się z fiskusem w terminie i przy minimalnym zaangażowaniu. Zakłada on sporządzenie deklaracji rozliczeniowej każdego podatnika  przez KAS na podstawie posiadanych przez US informacji z deklaracji z lat ubiegłych. Czy biuro rachunkowe Rzeszów nie będzie już musiało rozliczać swoich klientów? Czy warto zostawić wszystko w rękach Urzędu Skarbowego?

Komu Urząd Skarbowy wypełni PIT?

Krajowa Administracja Skarbowa (KAS) wypełni deklaracje PIT wszystkim podatnikom. Zrobi to na podstawie danych uzyskanych od płatników i z zeznań podatkowych złożonych za rok ubiegły. Jeśli w danym roku podatkowym uzyskałeś dochód ze stosunku pracy, z umowy zlecenia czy o dzieło, ze stypendium czy też emerytury lub renty, rozliczasz się indywidualnie i  nie korzystasz z żadnych odliczeń, nie musisz robić nic. KAS sporządzi za Ciebie deklarację, która zostanie zaakceptowana przez US z końcem okresu rozliczeniowego.

Modyfikacja deklaracji

Każdy podatnik może na Portalu Podatkowym po 15 stycznia podejrzeć ‘Twój e-PIT’ i podjąć jedno z możliwych działań:

  • Zweryfikować zawartość PIT-u i zaakceptować bez zmian
  • Zmienić formę rozliczenia z indywidualnego na rozliczenie z współmałżonkiem lub jako osoba samotnie wychowująca dziecko
  • Poprawić dane np. zmienić organizację pożytku publicznego, której chcemy przekazać 1% naszego podatku
  • Uzupełnić dane, których nie posiada KAS np. odliczenia na internet, IKZE, ulgi na badania i rozwój, cele rehabilitacyjne
  • Odrzucić sporządzoną deklarację i rozliczyć się samodzielnie

Terminy rozliczenia deklaracji PIT

Począwszy od 15 stycznia do 30 kwietnia możemy sprawdzić PIT przygotowany przez KAS, zweryfikować go lub zaakceptować. Jednak Urzędy Skarbowe będą rozpatrywać PIT-y dopiero od 15 lutego, więc ewentualnego zwrotu podatku możemy się spodziewać w przepisowym terminie 45 dni od momentu zatwierdzenia decyzji.

Odpowiedzialność za błędy w deklaracji

Bardzo istotną kwestią w przypadku sporządzenia deklaracji przez KAS jest kwestia jej odpowiedzialności za ewentualne błędy w wyliczeniach kwot. Jednak z odpowiedzialności zwolnić ją może wprowadzenie błędnych danych przez podatnika w trakcie modyfikacji sporządzonej deklaracji lub nieprawdziwości tych danych. Sprawdzajmy więc deklaracje sporządzone przez KAS, bo nikt nie jest nieomylny, jednak bądźmy przy tym dokładni.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *